Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Aktualności

10.09.2018
Wyjątkowe Święto Plonów w Rychliku

W minioną sobotę, rolnicy, mieszkańcy z całego powiatu oraz zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystościach związanych z Powiatowo-Gminnym Świętem Plonów w Rychliku. Pogoda dopisała, a sołectwo Rychlik stało się na jeden dzień - wiejską stolicą powiatu!

Tradycyjnie, dziękczynienie za plony rozpoczęto przemarszem korowodu dożynkowego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance.

Następie, po odegraniu „Roty” odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory,  koncelebrowana przez ks. proboszcza Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siedlisku Ryszarda Fudalę, ks. Mariana Mordarskiego oraz ks. Wacława Turonia.  Uroczystość mszalna odbyła się z udziałem Zespołu Pieśni „Malwy” z Siedliska i Orkiestry Dętej BPiCK.

Po Mszy, burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki oraz starosta powiatu Tadeusz Teterus powitali zgromadzonych gości. Burmistrz w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich ciężką, całoroczną pracę. Po ubiegłorocznej klęsce żywiołowej, w postaci nawalnych deszczy, w tym roku rolnicy musieli zmagać się z nieprawdopodobną suszą. Tym bardziej w takich chwilach należy docenić ich wysiłek, dzięki któremu nie brakuje na naszych stołach chleba.

Na scenie głos zabierali: Posłowie na Sejm RP Marcin Porzucek i Błażej Parda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2012-2014 Stanisław Kalemba, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Włodzimierz Ignasiński, przewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki Edward Joachimiak oraz prezes Powiatowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Czarnkowie Janusz Białoskórski.

Po przemowach nadszedł czas na obrzęd dożynkowy przeprowadzony przez Zespół Pieśni „Malwy” z Siedliska pod kierownictwem Łukasza Bagrowskiego oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Rychliku. W dalszej kolejności burmistrz oraz starosta przyjęli dar plonów – chleb od tegorocznych starostów dożynek – Państwa Moniki Kochanowskiej-Podskarbi i Piotra Podskarbi.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Poznaniu podczas dożynek uroczyście podsumowała pilski etap regionalny XVI Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018. I miejsce zajęli państwo Mariola, Julian, Natalia i Łukasz Szmania (IV miejsce w etapie wojewódzkim), II - Sławomir Pisula, III - Paweł Wojciechowski, IV - Leszek Szudrowicz. Laureatom nagrody wręczali dyrektor Oddziału Regionalnego KURS w Poznaniu Adam Minkowski, poseł Marcin Porzucek oraz burmistrz Krzysztof Czarnecki.

Następnie podsumowano gminne konkursy „Piękna Wieś” oraz konkurs wieńców dożynkowych. Najpiękniejszym wieńcem pochwalić mogli się gospodarze z Rychlika (II miejsce w konkursie powiatowym), drugie miejsce przypadło sołectwu Łomnica, trzecim musieli zadowolić się mieszańcy sołectwa Biernatowo. W konkursie „Piękna Wieś’ w kategorii „sołectwo do 300 mieszkańców” I miejsce przypadło Teresinowi, II – Smolarni, III - Wrzącej. Natomiast w kategorii „sołectwo powyżej 300 mieszkańców” I miejsce zajęło sołectwo Rychlik, II - Przyłęki, III - Radolin. W kategorii „zagroda wiejska” zwyciężyli Anna i Tadeusz Pielach. W kategorii „indywidualny jednorodzinny budynek mieszkalny” ex aequo I miejsce zajęli: Aneta i Krzysztof Żyhałko oraz Danuta i Zdzisława Szklińscy, II - Weronika Andrzejak, III - Aneta i Wojciech Flis.

Włodarz gminy doceniając wieloletni wysiłek w prowadzeniu gospodarstwa rolnego oraz działalność na rzecz rozwoju społeczności rychlickiej, wręczył listy gratulacyjne oraz upominki najstarszym mieszkankom Rychlika: Stefanii Nowak, Bronisławie Prymus oraz Helenie Kadamus.

Jak przystało na święto Powiatowo-Gminne podsumowano również konkursy powiatowe. Informacje na temat tamtejszych wyników można znaleźć na stronie: www.czarnkowsko-trzcianecki.pl

Dożynki to również świetna zabawa, na scenie wystąpił zespół „Małolaty” pod przewodnictwem Adama Lewickiego. Piękny śpiew trzcianeckich seniorów umilił wszystkim czas oraz wprowadził wyjątkowy nastrój podczas uroczystości. Wyjątkowy talent zaprezentowali również podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury: grupa hip-hop pod kierunkiem pani Anny Kapery Borkowskiej, grupa gimnastyki artystycznej pod kierunkiem pani Ireny Zborowskiej oraz zespół „Impresja”.

Wieś z okazji dożynek została barwnie udekorowana. Nie zabrakło oczywiście licznych atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bogato wyposażone stoiska z jedzeniem, napojami i zabawkami cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Burmistrz Krzysztof Czarnecki wraz z wicestarostą Jackiem Klimaszewskim podziękował organizatorom, radzie sołeckiej oraz mieszkańcom wsi i ich przyjaciołom za wspaniałą organizację dożynek. Sołtys Jacek Warnkowski wraz z małżonką Agnieszką wręczyli nagrody w podziękowaniu za pięknie udekorowaną wieś. Przedstawiciele filmy Filkom Project Comapny wręczyli sołectwu prezent w postaci serwisu do kawy.

Gwiazdą wieczoru był koncert estradowy Dimitris Zorbas, podczas którego można było poznać zwyczaje i tańce ze skąpanej w słońcu Grecji. Zabawę taneczną do późnych godzin nocnych poprowadził lokalny zespół „Ciała Pedagogiczne”.

Autor: 
Leszek Malicki
Pozostałe aktualności|Archiwum aktualności
facebook