Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Aktualności

03.12.2018
Wieczornica „Dla Niepodległej”

Wieczornica „Dla Niepodległej”
„Ten, kto nie szanuje
i nie ceni swej przeszłości,
Nie jest godzien szacunki teraźniejszości
ani prawa do przyszłości.” - Józef Piłsudski

W związku z tegorocznymi obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w piątkowe popołudnie, 30 listopada 2018 r. o godz. 17.30 w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Trzciance została zorganizowana „Wieczornica Dla Niepodległej”.

Obecni na uroczystości byli burmistrz Trzcianki Krzysztof Wojciech Jaworski, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, przyjaciele szkoły, nauczyciele, rodzice, dziadkowie młodych artystów oraz młodzież szkolna.

Autorski program artystyczny w postaci montażu słowno-muzycznego z towarzyszącym mu pokazem multimedialnym przygotowali, wraz z liczną grupą młodych-zdolnych z klas IV-VII, nauczyciele – Izabela Gajowa, Paulina Wajner, Krzysztof Pagórek.

Na początku spotkania uroczyście odśpiewano „Rotę”, następnie słowo mówione prezentowali poszczególni recytatorzy. Wystąpienia przeplatano piosenkami, a także pokazem slajdów tematyczne związanych z wygłaszanymi tekstami.

Tematyka Wieczornicy obejmowała utwory poetyckie znanych polskich poetów i kultowe piosenki związane z miłością do Ojczyzny.

W otoczeniu nastrojowej scenografii przepełnionej blaskiem świec i palących się biało-czerwonych zniczy młodzi artyści recytowali i śpiewali piosenki nasycone liryzmem – miłością – nadzieją – tęsknotą…

Dało się odczuć uroczysty charakter tego niezwykłego wydarzenia. Towarzyszyła mu refleksja i zaduma nad życiem, nad wartościami, jakimi kierujemy się w dzisiejszych czasach. Ostatni utwór wyśpiewany przez uczennicę klasy VI pt. „Powrócisz tu” z zaprezentowanym w tle pokazem miast i krajobrazów Polski wywarł ogromne wrażenie i wzruszenie wśród publiczności.

Była to dla Wszystkich zgromadzonych prawdziwa lekcja historii – lekcja patriotyzmu. Wszyscy swoim uczestnictwem oddali hołd tym, którzy walczyli, cierpieli i polegli za wolność, którą możemy się teraz cieszyć.

Na zakończenie Pani Dyrektor A. M. Wyrzykowska podziękowała organizatorom i artystom za piękny występ i ogromny wkład pracy. Głos zabrał również Burmistrz dziękując i podsumowując, zwrócił się do młodych recytatorów o wcielenie w życie wypowiedzianych na sali słów – dotyczących miłości, szacunku, przywiązania do swojej Ojczyzny. Przypomniał nam wszystkim, czym objawia się tak naprawdę codzienny patriotyzm.

Autor: 
Izabela Gajowa - SP Nr 3 Trzcianka
Pozostałe aktualności|Archiwum aktualności
facebook