Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Aktualności

07.11.2019
Wędrująca wystawa „Świat toruńskiego piernika" w Trzciance!

Od 8 do 17 listopada br. w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance można obejrzeć wystawę pt. „Świat toruńskiego piernika”.

Wystawa prezentuje tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu. Powstała w 2008 roku i stanowiąca „wędrujący” wariant wystawy znajdującej się na stałe w Muzeum Toruńskiego Piernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu), wystawa przywędrowała także do Trzcianki.

Dominującym akcentem wystawy jest stylizowana drewniana koga - nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrze wpisane są m.in. aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX wieku oraz XVI-wiecznej piekarni. Kogę wypełniają kunsztowne rzeźbione formy do pierników.

7 listopada br. dzięki wygranej w konkursie, przedpremierowo i bezpłatnie wystawę zwiedzić mogły dzieci z grupy 6-latków „Biedronki” – z Gminnego Przedszkola nr 4 w Trzciance. Przedszkolaki, oprócz zapoznania z się pouczającą historią, wcieliły się w prawdziwych piernikarzy. Milusińscy, pod okiem instruktora z Torunia, ugniatali i formowali smaczne wypieki.

Zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne zapraszany do zapisów na warsztaty. Koszt zajęć to 5 zł, a czas trwania to ok. 80 minut. Zapisu dokonywać można pod nr telefonu: 67 216 24 46, za pośrednictwem poczty mailowej: mzntrzcianka@wp.pl lub osobiście w siedzibie Muzeum przy ulicy S. Żeromskiego 7.

Pozostałe aktualności|Archiwum aktualności
facebook