Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Aktualności

12.10.2018
VIII Międzynarodowy Memoriał Szachowy Ferdynanda Dziedzica już w niedzielę!

14 października wszystkie oczy szachowego świata zwrócą się ku Trzciance, gdzie po raz ósmy odbędzie się VIII Międzynarodowy Memoriał Szachowy Ferdynanda Dziedzica.

Jest już tradycją, że turniej poświęcony pamięci wspaniałego człowieka, zawodnika z pierwszą kategorią, sędziego klasy pierwszej i przede wszystkim doskonałego trenera i wychowawcy wielu pokoleń trzcianeckich szachistów, ściąga do Trzcianki mocną obsadę polskich i światowych gwiazd szachowych. Jak co roku, również i w tym nie zabraknie wielkich arcymistrzów. Listę startową otwiera ukraiński arcymistrz Alexander Moiseenko, były indywidualny Mistrz Europy. Wśród najlepszych Polaków nie zabraknie gwiazd niedawno zakończonej Olimpiady Szachowej, na której narodowa reprezentacja zajmując 4 miejsce, odniosła największy sukces w powojennej historii Polski. Zagrają arcymistrzowie Kacper Piorun, który podczas Olimpiady wywalczył brązowy medal za wynik indywidualny oraz Jacek Tomczak, który m.in. znacząco przyczynił się do zwycięstwa nad wielką Rosją pokonując byłego Mistrza Świata – Władimira Kramnika.

Na trzcianeckim turnieju nie zabraknie również przedstawicieli władz szachowych. W zawodach wezmą udział m.in. Łukasz Turlej – wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) a także arcymistrz Radosław Jedynak – prezes Polskiego Związku Szachowego. Inicjatorem i organizatorem Memoriału z ramienia Stowarzyszenia im. Ferdynanda Dziedzica jest Maciej Cybulski – wiceprezes Polskiego Związku Szachowego.

Turniej w Trzciance to królewska gra w najlepszym wydaniu – takie opinie można było usłyszeć wśród ubiegłorocznych uczestników, to też największy jednodniowy turniej szachowy w Polsce. Jednak rozgrywki to przede wszystkim wielka frajda dla amatorów szachów, którzy dzięki otwartej formule zawodów mają możliwość zagrać i porozmawiać z najlepszymi szachistami w kraju.

W tym roku pula nagród to 20 tysięcy złotych. Przewidziano także nagrody specjalne dla najmłodszych uczestników.

Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim, na dystansie 9 rund i czasem 10 minut na partię dla zawodnika, z dodawaniem 5 sekund za każdy ruch. W turnieju obowiązują aktualne przepisy gry i rankingi szachów szybkich FIDE. Zawody podlega też ocenie rankingowej FIDE.

Zapraszamy wszystkich sympatyków królewskiej gry do Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance, 14 października w godz. 9:45 - 16:30.

Pozostałe aktualności|Archiwum aktualności
facebook