Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Aktualności

10.01.2018
IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli

Już po raz czwarty w naszym mieście, a dziesiąty w wymiarze ogólnopolskim odbyły się barwne uliczne jasełka zorganizowane z okazji Objawienia Pańskiego — święta kościelnego ukazującego ukazanie się Boga człowiekowi w historii ludzkości i jednocześnie wskazującego, że każdy z nas ma możliwość poznania Zbawiciela we własnym doświadczeniu codzienności. Mamy tu do czynienia z teofanią.

W tym roku uroczyste orszakowe przejścia odbyły się sobotę 6 stycznia 2017 r. w 644 miastach Polski. Trzcianka była jednym z nich. Co ciekawe, mają one miejsce także zagranicą. IV Trzcianecki Orszak Trzech Króli przyciągnął zarówno młodszych i starszych, całe rodziny. Uroczystość ma swoisty charakter wydobywający z przywoływanych prawd wiary chrześcijańskiej akcenty ludowe i dogmatyczne odnoszące się do czasu pojawienia się na świecie Nowonarodzonego Dziecięcia — Mesjasza pragnącego pomóc człowiekowi w dobrze przeżytym życiu. Duzi i mali z naszej miejscowości oraz okolic mieli okazję oddać pokłon Jezusowi, przemierzając trasę ulicami, śpiewając kolędy i uczestnicząc w dramach przywołujących sceny zbawienia, począwszy od Starego Testamentu, a skończywszy na Nowym Testamencie.

Orszak odbył się pod takim hasłem: „Bóg jest dla wszystkich — wszyscy do stajenki!”. Ideą obecnego spotkania była następująca myśl podkreślana przez Fundację Orszak Trzech Króli: „W tym roku chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić  każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma objawić wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeżeli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Bożego Prawa — zawsze jest czas, aby odnaleźć Chrystusa, wejść na drogę do Niego”. Zaznaczmy, że Trzech Króli jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt chrześcijańskich. Zanim zaczęliśmy na Zachodzie obchodzić Boże Narodzenie, to najpierw mieliśmy aktywnie przeżywaliśmy właśnie święto Objawienia Pańskiego wskazujące, że Chrystus ukazał się obcym narodom pogańskim reprezentowanym przez trzech mędrców Melchiora, Baltazara i Kacpra, którzy z kolei poprowadzili nas po współczesnych ulicach do Jezusa. Oddanie pokłonu Nowonarodzonemu ma być wyrazem zaufania człowieka do Boga posyłającego na świat swojego Syna.

Towarzyszyło nam wiele barw. Uczestnicy utworzyli orszak europejski oddany za pomocą czerwieni, orszak azjatycki wyróżniający się zielenią i orszak afrykański zaakcentowany niebieskimi odcieniami. W to niezwykłe przedsięwzięcie zaangażowały się wszystkie trzcianeckie szkoły podstawowe, Katolicka Szkoła Podstawowa zaś pełniła rolę organizatora. Po mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela wszyscy przeszliśmy do parku 1 Maja, by tam o godz. 12.00 wyruszyć w orszakowym porządku. Przeszliśmy wspólnie ulicami W. Broniewskiego, gen. W. Sikorskiego, placem Pocztowym. Nasze spotkanie zakończyło się na ul. E. Orzeszkowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Najpierw było wyjście brzemiennej Maryi, potem — scena obrazująca pierwszy grzech — pychę, w dalszej kolejności trafiliśmy na dwór Heroda, gdzie panoszyły się złudne lenistwo, zazdrość i gniew, oraz prawie że zatrzymaliśmy się w gospodzie pełnej obżarstwa, pijaństwa, chciwości i nieczystości. Podczas orszakowych zmagań walczyło w nas sumienie, dlatego też przed kościołem pw. św. Jana Chrzciciela doszło do walki dobra ze złem. Na szczęście, ufając w przewodnictwo aniołów i błogosławieństwo Boga, zdołaliśmy w znaku zwycięstwa przejść przez anielską bramę, by wreszcie trafić do stajenki — miejsca narodzenia Jezusa, przy którym trwali Maryja z Józefem.

Będąc już na końcu naszej orszakowej trasy, mogliśmy powiedzieć za pasterzami: „Ubodzy z nas pasterze, ale Tobie bliscy, wszak przy Tobie miejsce ciche znajdą wszyscy”.

Autor: 
Krzysztof Felsmann, Foto: Dawid Czyż
Pozostałe aktualności|Archiwum aktualności
facebook