Serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Najświeższe aktualności

19.09.2017

Czytaj więcej o Wycieczka wokół trzcianeckiego jeziora

W minioną sobotę odbyła się kolejna już wycieczka organizowana przez Fundację „POLEM, LASEM...”. Jej trasa wiodła wokół jeziora Sarcz. Pogoda dopisała, więc planowana trasa została nieco wydłużona – uczestnicy wycieczki pokonali około 6 km.W słoneczny, sobotni poranek ponad 20-osobowa grupa, w większości uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance, zebrała się na „starej” plaży nad jeziorem Sarcz. Tuż po godzinie 10. uczestnicy wycieczki rozpoczęli wędrówkę. W trakcie przemarszu odbywały się pogadanki, których tematyka dotyczyła głównie turystyki i przyrody. Można się było dowiedzieć m.in. jak korzystać z mapy, jak używać kompasów czy też jak prowadzić obserwacje przyrodnicze. Po minięciu kanału łączącego trzcianeckie jeziora uczestnicy wycieczki postanowili nieco zmienić zaplanowaną trasę i nieznacznie  wydłużyć jej przebieg.Najmłodsi uczestnicy uczyli się oznaczać mijane po drodze gatunki drzew. Duże wrażenie zrobiły na nich rosnące przy trasie okazałe dęby i buki. Był czas na krótkie grzybobranie, zabawy oraz obserwacje ptaków na jeziorze. Uwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko na „starej" plaży. Tradycyjnie nie zabrakło też pieczonych kiełbasek. Około godziny 14., po krótkim podsumowaniu, uczestnicy rozeszli się do domów. Już teraz Fundacja zaprasza na kolejne imprezy. Kolejna wycieczka planowana jest w październiku. Natomiast za kilka dni rozpoczynają się warsztaty survivalowe. Więcej informacji na naszych działaniach można znaleźć na stronie Internetowej: www.polemlasem.org.pl oraz na profilu: www.facebook.com/polemlasemFundacja „POLEM, LASEM...”DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW GMINY TRZCIANKA
18.09.2017

Czytaj więcej o Zaproszenie

Burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki zaprasza na spotkanie otwarte wszystkich przedstawicieli stowarzyszeń, lokalnych firm oraz zainteresowanych mieszkańców gminy Trzcianka.Tematami wiodącymi spotkania będą:1)      prezentacja projektu budowy krytej pływalni w Trzciance,2)      omówienie spraw podatkowych,3)      zmiany w uchwale w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis,4)       wnioski do budżetu gminy Trzcianka na rok 2018. Wszystkich zainteresowanych, burmistrz Trzcianki, zaprasza do sali sesyjnej w dniu 26 września br. (wtorek), godz. 16:00. 
18.09.2017

Czytaj więcej o X Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze

Powiatowe zmagania sportowo – pożarnicze odbywają się co dwa lata. Tegoroczna, jubileuszowa edycja miała miejsce w Trzciance na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji, w niedzielę, 17 września. Do Trzcianki zjechali strażacy z całego powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Nie zabrakło drużyn z Drawska, Romanowa, Roska, Krzyża, Lubasza, Kawczyna, Kuźnicy Żelichowskiej, Sierakówka, Boruszyna, Wrzeszczyny, Krosina. Gminę Trzcianka reprezentowały drużyny z Siedliska i Niekurska.Drużyny uroczyście wprowadził na stadion Komendant Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Trzcianka druh Ireneusz Łukaszewski. Po złożeniu meldunku członkowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Edwardowi Wieczorkowi i odegraniu hymnu państwowego nastąpiło powitanie zaproszonych gości, wśród których byli: zastępca burmistrza Trzcianki Grażyny Zozuli, przewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki Edwarda Joachimiaka, starosta powiatu Tadeusza Teterusa, zastępca starosty Jacka Klimaszewskiego, wójtowie i burmistrzowie gminy powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego oraz służby mundurowe w osobach Komendanta Powiatowego Policji Piotra Ryżyka, Komendanta Komisariatu Policji w Trzciance Marcina Stawnego i organizatorów zawodów tj. Komendanta Powiatowego PSP Macieja Kubackiego, Dowódcę JRG PSP Leszka Kinę, zastępcę Komendanta Powiatowego PSP Adama Kotiuszkę, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Kajetana Karzkowiaka, prezesów oraz komendantów miejskich i gminnych OSP z terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego.Po otwarciu zawodów drużyny przystąpiły do rywalizacji ocenianej przez Komisję Sędziowską. Pierwszą konkurencją był bieg sztafetowy 7x50, a drugą ćwiczenia bojowe.W wyniku zaciętej rywalizacji największą ilość punków i tym samym I miejsce zajęła drużyna OSP Rosko, która będzie reprezentowała powiat czarnkowsko – trzcianecki na zawodach wojewódzkich. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna OSP z Boruszyna, a na trzecim OPS Sierakówko.W zawodach wzięło udział 14 drużyn męskich i 5 drużyn żeńskich. OSP Niekursko zajęło szóste miejsca, natomiast OSP Siedlisko dziesiąte.W klasyfikacji generalnej zawodów wśród drużyn żeńskich na I miejscu uplasowało się OSP Krosin, na II OPS Krosinek, III – OSP Huta. Drużyna z Niekurska zajęła IV miejsce zdobywając 150,75 punktów, ze stratą 30,10 punktów w stosunku do zwyciężczyń.Na zakończenie zawodów zwycięzcom wręczono puchary, dyplomy i nagrody zasponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Czarnkowie oraz licznych sponsorów. Każdy z uczestników mógł również posilić się grochówką strażacką ufundowaną przez burmistrza Trzcianki.Mamy nadzieję, że panująca w Trzciance słoneczna pogoda, dobra zabawa i rywalizacja w duchu „fair play” na długo pozostanie w pamięci druhen i druhów strażaków. Niezmiernie miło było nam gościć w Trzciance wszystkie drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego.
18.09.2017

Czytaj więcej o Arcymistrz Kacper Piorun zwycięzcą VII Międzynarodowego Memoriału Szachowego im. Ferdynanda Dziedzica w Trzciance!

17 września 2017 roku w Trzciance odbył się już VII Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Ferdynanda Dziedzica. Głównym organizatorem turnieju było Stowarzyszenie im. Ferdynanda Dziedzica przy współpracy partnerów, którymi byli miasto i gmina Trzcianka, Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance oraz  Wielkopolski Związek Szachowy.Po raz kolejny rozgrywki miały miejsce w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance, która na dobre zagościła już na szachowej mapie Polski, jako idealne miejsce do rozgrywania najlepszego jednodniowego turnieju szachowego w kraju.W tym roku do Trzcianki zawitali czołowi szachiści z Polski. Listę startową otwierał arcymistrz Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), który jest najlepszym zawodnikiem w kraju i legitymuje się 22 rankingiem na świecie. Należy nadmienić, że był to pierwszy turniej szachów szybkich zagrany w tym roku przez arcymistrza z Kwidzynia i pierwszy turniej rozegrany w Polsce! Kolejnymi zawodnikami, którzy uświetnili Memoriał swoim udziałem byli arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) – aktualny Mistrz Świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, arcymistrz Michał Krasenkow (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), arcymistrz Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) oraz arcymistrz Michał Olszewski (Akademia Szachowa Gliwice). Na starcie nie zabrakło również najbardziej utytułowanego zawodnika w Polsce, pierwszego polskiego arcymistrza - Włodzimierza Schmidta (Akademia Szachowa Gliwice). W sumie w VII Międzynarodowym Memoriale Szachowym wzięło udział 194 szachistów z 4 krajów, a więc więcej niż w ubiegłej edycji.Ciekawostką jest fakt, że różnica pomiędzy najstarszym a najmłodszym uczestnikiem turnieju wyniosła aż 80 lat! Obaj zawodnicy spotkali się ze sobą w drugiej rundzie turnieju, a ich pojedynek zakończył się wygraną bardziej doświadczonego zawodnika.Po całodziennej rywalizacji, ostatecznie zwycięzcą okazał się arcymistrz Kacper Piorun z dorobkiem 8,5 pkt. (na 9 możliwych). Na drugim miejscu uplasował się mistrz międzynarodowy Marcin Szeląg (Akademia Szachowa Gliwice), a na ostatnim miejscu podium stanęła arcymistrzyni Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów), która jednocześnie otrzymała nagrodę dla najlepszej kobiety.Pula nagród tegorocznego Memoriału wyniosła ponad 20 000 zł. Turniej dofinansowano ze środków gminy Trzcianka w kwocie 15 000 zł.Wyniki opublikowane są na stronie www.chessmanager.com
18.09.2017

Czytaj więcej o Otwarty Turniej Par w brydżu sportowym o Puchar Burmistrza Trzcianki

W sobotę, 16 września br., w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej odbył się, zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Brydża „Dama Pik”, Otwarty Turniej Par w brydżu sportowym o Puchar Burmistrza Trzcianki.W turnieju o Puchar Burmistrza rywalizowało 21 par. Po 34 rozdaniach zwycięzcami okazali się gracze z Poznania - Olgierd Rodziewicz-Bielewicz i Marcin Woźniak. Drugie miejsce przypadło parze Jarosław Hilbrecht (Piła) i Jerzy Gurzęda (Czarnków). Natomiast trzecie zajęli Przemysław Maliszewski (Złotów) i Paweł Kierszka (Jastrowie).Najlepszą parą Stowarzyszenia Miłośników Brydża “Dama Pik” została Jolanta Ziętara (Jastrowie) i Rafał Junik (Czarnków), a najlepszą parą amatorską Grażyna Balcerzak i Grzegorz Horak (oboje z Trzcianki). Puchary oraz nagrody rzeczowe wręczyła najlepszym zawodnikom zastępca burmistrza Trzcianki Pani Grażyna Zozula.W ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego gminy Trzcianka, Stowarzyszenie Miłośników Brydża „Dama Pik”, na realizację ww. konkursu otrzymało wsparcie burmistrza Trzcianki w wysokości 1.000 zł.
15.09.2017

Czytaj więcej o Urząd Miejski Trzcianki otwarty na osoby niepełnosprawne

W Urzędzie Miejskim Trzcianki wprowadzono kolejne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Nowo zamontowana winda umożliwia dojazd do pierwszego piętra Ratusza, gdzie znajduje się sala sesyjna, gabinet burmistrza, a także biura. Dotarcie do wyższych kondygnacji było do tej pory nie lada utrudnieniem. Windę przetestował dziś burmistrz Krzysztof CzarneckiNa parterze, w sąsiedztwie nowej windy, wyremontowano również łazienkę, która została w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
14.09.2017

Czytaj więcej o Zakończenie trzcianeckiego sezonu turystycznego

W dniach 8-10 września br. na terenie stanicy żeglarskiej w Trzciance (HOW) odbyła się impreza podsumowująca letni sezon turystyczny. Gośćmi specjalnymi byli burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki oraz starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego Tadeusz Teterus.Dla przybyłych gości, członków Stowarzyszenia Baza PCT oraz mieszkańców gminy Trzcianka przygotowano wiele atrakcji m.in.: Rajd Aut Turystycznych, pływanie motorówkami, ognisko i zabawę przy muzyce. Kilkoro członków Bazy PCT wzięło również udział w Festiwalu Narciarstwa Wodnego, który był podsumowaniem działań Stowarzyszenia w sportach wodnych. Natomiast wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali z rąk burmistrza Trzcianki okolicznościowe medale.Zakończenie Sezonu było radosnym, rodzinnym spotkaniem miłośników turystyki, podczas którego poruszono ważne sprawy związane z dalszym funkcjonowaniem Stowarzyszenia Baza PCT w gminie Trzcianka!Korzystając z okazji członkowie Bazy PCT zorganizowali "Rejs Włodarza", gdzie razem z burmistrzem Trzcianki oraz starostą powiatu na wodach jeziora Sarcz wspólnie podziwiali uroki tej części miasta oraz mogli z najlepszego miejsca obserwować pokaz jazdy na nartach wodnych i wake'u w wykonaniu członków Bazy PCT.Organizacja imprezy została w znacznej części wsparta przez gminę Trzcianka w wyniku dotacji otrzymanej z otwartego konkursy ofert na realizację zadania publicznego.Przeprowadzenie pokazów i konkurencji było możliwe dzięki nowemu sprzętowi, który został zakupiony z grantu zdobytego w konkursie Wielkopolska Wiara 2017 organizowanym przez Centrum PISOP, Caritas Poznań i Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Sponsorem części nagród była również firma PROPAT - wypożyczalnia oraz sprzedawca sprzętu budowlanego. Do zobaczenia za rok! Stowarzyszenie Baza PCTfot. Jacek Radwański / Przemysław Kusz
13.09.2017

Czytaj więcej o Kolejny sukces młodego żeglarza

W minioną sobotę, 9 września br. w Rogoźnie odbyły się XVII Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie w klasie Optymist o Puchar Starosty Obornickiego i Burmistrza Rogoźna. W zawodach triumfował reprezentant klubu HOW-MDK Trzcianka  - Michał Majchrzak.W zawodach o podium rywalizowało 33 uczestników, między innymi z: Człuchowa, Czerska, Międzyrzecza, Piły, Rogoźna i Trzcianki. Po niezwykle zaciętej rywalizacji na wodzie, zawodnik naszego miasta, Michał Majchrzak ostatecznie zajął pierwsze miejsce - zdobywając złoty medal oraz okazały puchar.Burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki składa młodemu adeptowi żeglarstwa oraz jego opiekunowi Krzysztofowi Trzebiatowskiemu serdeczne gratulacje oraz życzy pomyślnych wiatrów i kolejnych sukcesów.Niech dobry wynik Michała przyczyni się do popularyzacji tej wspaniałej dyscypliny sportu jaką jest żeglarstwo, które w Trzciance cieszy się wieloletnią tradycją.
12.09.2017

Czytaj więcej o Nowe tablice interaktywne w szkołach

W poniedziałek, 11 września br. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Trzcianki burmistrz Krzysztof Czarnecki wspólnie z zastępcą Grażyną Zozulą przekazali dyrektorom gminnych szkół podstawowych 9 tablic interaktywnych.Szkoły w naszej gminie chętnie stawiają na cyfryzację i kreatywne podejście do nauki. Z całą pewnością pomocne w tym okażą się tablice interaktywne.Po dwa zestawy tablic interaktywnych trafią do Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Trzciance. Do gminnych szkół na wsiach dyrektorzy otrzymali po jednej sztuce. W tablicach tkwi spory potencjał edukacyjny, ale potrzeba czasu, aby uczynić z nich narzędzie skutecznej edukacji. Nie są one jednak nowinką techniczną w trzcianeckich szkołach, nauczyciele posiadają już odpowiednie doświadczenie w pracy na tablicach interaktywnych. Dyrektorzy odbierali nowe egzemplarze w przekonaniu, że wykorzystają je właściwie i z pożytkiem dla rozwoju uczniów.Dzięki zbiorczej transakcji udało się gminie wynegocjować niższą cenę za tablice interaktywne i tym samym zakupiono jedną sztukę więcej niż wcześniej przewidywano. Kwota wydana na inwestycje to ok. 41 tys. zł.Przez władze samorządowe zostały także przekazane środki na zakup dywanów do sal przedszkolnych. Zakup ten był konieczny, szczególnie do nowo wyremontowanych pomieszczeń i z całą pewnością podniesie komfort zabawy przedszkolaków.